Kdy proběhla v Česku první operace metodou lasik?

Představení metody Lasik

Představte si, že chodíte pár let se silnými brýlemi nebo kontaktními čočkami a najednou vám doktor řekne - "Existuje řešení! Můžete vidět jako sokol pomocí operace zvané Lasik." Lasik je v podstatě zkratka z angličtiny, která znamená Laser Assisted In-Situ Keratomileusis. Celé to znamená: "Lasery asistovaná in-situ keratomileusis", což je ošetření rohovky pomocí laseru.

Jedná se o ambulantní zákrok, kdy se pomocí laseru upraví tvar rohovky, tak aby lépe lámala světlo vstupující do oka. Tím se vylepší zraková ostrost. Jsem si jistá, že spousta z vás si říká: "Radko, to zní skvěle, ale kdy se stalo, že se takový zázrak rozšířil i do naší malé zemi?"

První operace metodou Lasik v Česku

První operace metodou Lasik v Česku se uskutečnila na podzim roku 1996. Kdy přesně, to historie nezaznamenala. Tenkrát byl tento zákrok ještě velkou novinkou a pouze vybrané nemocnice měly potřebné vybavení a odborníky na provedení tohoto zákroku. Velmi dobře si na tu dobu pamatuji, protože jsem právě v té době začala nosit brýle.

Přítel Pavel mi tenkrát říkal, že je to jen módní trend a že mi brýle sluší. Jak něžné! Ale já jsem si přála vidět svět jasně, bez toho, abych musela nosit "skleněné okno" na nose. Kdybych tehdy věděla o operaci Lasik, jistě bych jí podstoupila.

Zkušenosti s Lasikem

"Radko, ale jak to všechno probíhá?" můžete se ptát. Upřímně řečeno, ani já jsem neměla tušení, dokud jsem na to nezačala pátrat. Operace Lasik je ambulantní zákrok, což znamená, že po něm můžete hned jít domů. Samotný zákrok trvá zpravidla méně než půl hodiny a je prováděn v lokální anestezii.

Před operací si doktor zkontroluje vaše oči, aby se ujistil, že jste vhodný kandidát pro tuto operaci. Poté se vytvoří malý řez na rohovku, zvedne se tenká vrstva a laser poté upraví tvar rohovky. A to je vše! Pár hodin po operaci budete schopni vidět výsledky a váš zrak se bude v následujících dnech a týdnech ještě zlepšovat.

Možné komplikace

Po operaci můžete cítit nepohodlí v očích, mít pocit suchosti či podráždění. Takové případy jsou ale spíše výjimkou. Pokud se však objeví, je dobré se obrátit na svého lékaře. Podstatné je, že takové potíže jsou dočasné a po pár dnech by měly ustoupit.

Takže, pokud se rozhodnete pro tuto metodu, můžete se těšit na život bez brýlí a kontaktních čoček. A navíc, budete mít zrak na úrovni superhrdiny! Jak to vím? Cejchovat všechny ty detaily na tlapkách našeho psa Maxe... Víte co, to je jiný příběh.

Před a po operaci

Před operací je důležité ať si dáte pozor na to, co děláte. Například - nošení kontaktních čoček. Měli byste je vyndat alespoň týden před operací, aby se vaše oči mohly správně připravit. A samotný den operace, zapomeňte na make-up! Asi si říkáte, že to jsou zbytečnosti, ale tyto malé rady mohou výrazně zlepšit výsledek operace.

Po operaci nezapomeňte dodržovat pokyny svého lékaře a pravidelně aplikovat kapky do očí. Také byste měli být opatrní a vyhnout se těžké fyzické námaze a sportu. A samozřejmě, nezapomeňte si odpočinout! Uvidíte, že operace Lasik vám může otevřít oči v pravém slova smyslu.

Lasik - přínos pro nás všechny

Operace Lasik přinesla skutečně revoluční změnu v léčení zrakových vad. Osobně si myslím, že je fantastické, že toto řešení je dostupné pro všechny, kdo trpí zrakovými vadami, jako já. Představa, že bych mohla vidět bez brýlí, je ... nemám pro to slova. Je to jako být superhrdina. Jako mít schopnost letu, nebo v tomto případě schopnost vidět!

A pokud jste někdy zvažovali tuto operaci, já vám mohu jen doporučit. Je to nesmírný pokrok, který nám přinesla moderní medicína a který může zlepšit život mnoha lidí. Tak na co ještě čekáte? Rozloučte se s brýlemi a objevte svět novýma očima!