Kdo vynalezl Narkozu?

V úvodu do historie narkozy

Víte odkud pochází slovo narkoza? Toto slovo vlastně pochází z řečtiny – narko, což v překladu znamená útlum, spánek. Ať už přemyšlíte o narkoze jak chcete, dojedete přece jenom k tomu, že jde o stav, kdy nám lékaři vypnou vědomí, abychom necítili bolest. Ale věděli jste kdo a kdy vynalezl narkozu? Dnes vám o tom povím. Narkoza dnes natolik samozřejmá, ale samozřejmá nebyla vždy. Podívejte se se mnou na její historii.

Podivuhodné začátky narkozy

Když se bavíme o narkoze, musíme se vrátit až do doby před naším letopočtem. Tehdy se lidé snažili dosáhnout stavu bezvědomí různými způsoby - od metod ve stylu "bouchneš ho do hlavy a je to", až po popíjení lektvarů z různých bylinek a kouření opia. Není to tak strašně dávno, co se lidé rozhodli, že existuje lepší způsob, jak to dělat. A to byly počátky narkózy.

Příběh Horace Wellse

Představte si jednoho dne na začátku 19. století. Jste Horace Wells, 30letý zubař, který se snaží najít způsob, jak lidem zmírnit bolest během zákroků. Jednoho dne objevíte látku nazývanou dusík. Zjistíte, že po její inhalaci lidé přestanou cítit bolest a nebudou si pamatovat, co se během operace dělo. Který by prý pomáhal zvládnout bolest, a těžit tedy z jeho účinků. Ta představa samozřejmě stojí za podrobnější zkoumání, nemyslíte? Horace se rozhodl látku dusík vyzkoušet sám na sobě a zjistil, že jeho účinek je skutečně úžasný.

Další vynálezci a jejich příspěvky

Ale jednoho vynálezce se neobejde. Od Horace Wellse přicházejí další nápady na změnu způsobu, jak lidé vynález narkózu používají. Přichází éter, chloroform a další vynálezy, které pomáhají lidem přežít operace bez bolesti. Toto období narkózy bylo plné experimentů, některé byly úspěšné, jiné méně. Ale díky těmto úsilí jsme se dostali tam, kde jsme dnes.

Narkoza v moderní době

Dnes je narkoza natolik běžná, že když se jednoho dne probudím v nemocnici po operaci, první otázka, kterou položím lékaři, je, zda operace proběhla v narkóze. Protože si ani neuvědomíte, že jste byl v narkóze. Je to skutečně tak samozřejmé. A ano, i když to může být trochu děsivé, myslím, že to stojí za to.

Možné rizika a komplikace

Každý zákrok má svá specifika a s nimi spojená rizika. Stejně tak narkoza. Z toho, co jsem přečetl o narkoze, vím, že existuje řada rizik a komplikací. Jako například alergické reakce na léky používané při narkóze nebo komplikace související s dýcháním. Kromě toho jsou rizika spojená s narkózou vyšší u lidí s některými zdravotními problémy, jako je obezita, kouření, vysoký krevní tlak, diabetes a další. Proto je před narkózou nezbytná důkladná lékařská prohlídka.

Můj osobní příběh o narkóze

Pokud vše tady čtete a přemýšlíte o tom, jaké to je procházet narkózou, dovolte mi sdílet můj vlastní zážitek. Měl jsem totiž tu 'čest' projít si tím, jaký je to pocit být narkotizován. Když mi byl diagnostikován apendix, lékaři řekli, že operace pod narkózou je nevyhnutelná. Byl jsem nervózní, ale lékaři mi vše vysvětlili a uklidnili mě. Po narkóze jsem se cítil trochu omámený, ale brzy jsem se zlepšil. A Iveta, má milovaná manželka, mi po dobu mé rekonvalescence doma hodně pomáhala. Díky své zkušenosti mohu říct, že i když narkoza může být trochu strašidelná, lékaři jsou odborníci a starají se o nás.