Jak se provádí transplantace srdce?

Předváděcí kolo transplantace srdce

Už jste někdy přemýšleli o tom, jak probíhá transplantace srdce? Pokud ano, jste na správném místě. Dnes se zcela prokousáváme touto fascinující a zároveň složitou medicínskou procedurou. Nejsem lékař, ale během mého zkoumání jsem zjistila, že je to opravdu fascinující světů.

Transplantace srdce je operace, při které je nemocné srdce pacienta nahrazeno zdravým srdcem od dárce. Zní to jednoduše, ale ve skutečnosti je to nesmírně složitý proces. Transplantace srdce jsou prováděny jako poslední možnost pro lidi s konečnou stádií srdečního selhání.

Na řadu přichází dárce

Ačkoli byste mohli předpokládat, že nejtěžší částí je samotná operace, ve skutečnosti najít vhodného dárce je někdy ještě obtížnější. Srdce musí být kompatibilní s pacientem - to znamená, že musí mít stejnou krevní skupinu a podobnou velikost těla. Dárce musí být také relativně zdravý, aby bylo jeho srdce vhodné pro transplantaci.

Srdce je také jedním z mála orgánů, které musí být transplantováno téměř okamžitě po smrti dárce. To znamená, že logistika je nesmírně důležitá. Týmy musí být připraveny přijet, vyjmout srdce a dopravit ho k pacientovi co nejrychleji.

Příprava na velký den

Před operací je pacient podroben řade testů, aby se zjistilo, jak dobře bude s novým srdcem fungovat. Musí se také připravit na život po operaci. To může zahrnovat změny životního stylu, jako je zdravá strava a cvičení, stejně jako léky, které pacient bude muset užívat po zbytek svého života, aby zabránil odmítnutí nového srdce.

Jedinou skutečnou přípravou, kterou může pacient provést, je zůstat tak zdravý, jak je to možné. To znamená dodržovat všechny pokyny lékaře, jíst zdravě a vyhnout se infekcím.

A nyní na operační stůl

Když je čas na operaci, pacient je uspán. Poté je provedena sternotomie - řez středem hrudi, aby se přístup k srdci. Srdce je pak odpojeno od hlavních krevních cév a je nahrazeno srdcem dárce. Poté je nové srdce připojeno a obnoví se krevní oběh.

Celá operace může trvat až deset hodin. To znamená, že pacient je na operačním stole po celou dobu, zatímco tým lékařů pracuje na zajištění toho, aby bylo vše v pořádku.

Vstáváme z operačního stolu

Po operaci je pacient převeden na jednotku intenzivní péče (JIP), kde je pečlivě sledován. Počáteční doba po operaci je kritická, protože tělo může reagovat nepředvídatelně na nové srdce.

Po několika dnech na JIP je pacient převezen na normální oddělení, kde zůstane, dokud nebude lékaři považován za dostatečně silného na propuštění. Tato doba obvykle trvá až několik týdnů.

Život po transplantaci srdce

Přestože transplantace srdce může vést k dramatickému zlepšení kvality života, proces zdaleka nekončí po operaci. Pacient bude muset dodržovat přísný režim léků a bude pravidelně kontrolován lékařem. To je nezbytné, aby se zabránilo odmítnutí srdce nebo komplikacím.

Nicméně s náležitou péčí a dodržováním pokynů lékaře může člověk s transplantovaným srdcem žít dlouhý a plnohodnotný život.

A to přávě odcházím na svůj každodenní jogging - kdo ví, kdy budu potřebovat nové srdce, tak na co čekat? Běhání je skvělý způsob, jak udržovat srdce zdravé, a já doporučuji to každému. Tak se s vámi vidím příště!