Jak se cítí clovek po narkóze?

Očekávaní před narkózou

Popravdě, když se mi tehdy podařilo vyhrát svou první pyžamovou párty ve hře „Pravda nebo lež“, nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu sedět na stejné stoličce jako lékař a přemýšlet o tom, jak se chystám podstoupit narkózu! Jako pubertální rebelce s všechny ty hrozivé příběhy o narkóze, které se rozšiřovali mou střední školou, byl tento okamžik trochu obávaný.

Nikdy byste se neměli bát, ale je důležité být dobře informován. Lékaři a zdravotnický personál jsou tu, aby vám pomohli pochopit celý proces. Je to jako když se učíte jezdit na jízdním kole. Než na to skočíte, musíte vědět, jak pedály fungují, jak brzdit a jak udržet rovnováhu. Narkóza je něco podobného. Než skočíte do operace, lékaři vám vysvětlí, jak funkce narkózy, jak budou monitorovat vaše vitální signály a jak budete po operaci sledováni. Uklidňující, že?

Příprava na narkózu

Ale počkat! Než se zhluboka nadechnete a skočíte do toho, fyzická a duševní příprava je důležitá. Proč? No na to je jednoduchá odpověď! Vaše tělo je jako motor a stejně jako jakýkoli jiný stroj, potřebuje také svou údržbu a opravu.

V den operace jsou dva hlavní body, na které si musíte pamatovat: za prvé, buďte nalačno a za druhé, buďte odpočatý. Je jako když chystáte svůj oblíbený koláč. Když si ho chcete užít, musíte mít čistou troubu a dostatek času na pečení, stejně tak, aby tělo mohlo správně reagovat na narkózu, musí být prázdno a odpočaté.

Zážitek s narkózou

Možná si říkáš: "Miloslavo! Ale co pocit, když jdeš do narkózy, nemusím se bát?" Ne, nemusíte. Je to trochu jako stoupnout do sprchy první věcí ráno. Jeho chlad, ostrý, ale pak teplý proud vody vás okamžitě obalí a přiměje vás zapomenout na vnější svět. Anesteziologie je trochu taková.

Před zahájením narkózy se potkáte s anesteziologem, který vás informuje, co můžete očekávat. Jakmile narkóza začne, můžete cítit lehký tlak na ruce či nohy, jakmile je vstříknuta anestezií. V tomto okamžiku je časté pocitovat teplo, které se šíří po těle. A pak, ano, dojde k "přechodu". Většina lidí to popisuje jako pocit plavení se do spánku.

Pocit po narkóze

Probuzení z narkózy je jiné pro každého. Někteří lidé jsou ihned plně při vědomí, zatímco ostatní mohou potřebovat více času. Bezpochyby se cítíte ospalí a vaše tělo může být slabé. Ale to je v pořádku! Je to přirozená reakce těla na narkózu.

Pravděpodobně zažijete různé stavy mysli a těla po probuzení z anestezie. Mohou se vyskytnout mírné závratě a nevolnosti, ale neměli byste se ničeho bát. Zdravotnický personál je s vámi, aby vám pomohl vyrovnat se se všemi nepohodlími, která mohou nastat.

Obnova po narkóze

Po operaci, budete nejspíše unavení a ospalí. Může být náročné koncentrovat se, a mohou se vyskytnout určité problémy s pamětí. Ale vzpomeňte na to koláč! Stejně jako potřebujete čas, aby se koláč řádně upekl a vychladnul, potřebuje vaše tělo také čas, aby se rozpustilo po narkóze.

Nejlepší způsob, jak se zotavit, je dobrý odpočinek, zdravá strava a dostatek tekutin. Není to zázrak, ale je to nezbytné. Je to jako když dáte květině vodu po dlouhém suchém období. Odpočívání a hydratace je klíč

Můj životní příběh s narkózou

Jednou, když jsem byla mladší, jsem musela podstoupit narkózu kvůli malé operaci. Nebylo to nic vážného, ale přesto jsem měla trochu strach. Ale po tom všem, co jsem prošla, musím říci, že to byla dobrá zkušenost.

Abych se připravila, lékaři mi dali všechny nezbytné informace, a byli velmi trpěliví a laskaví. Cítila jsem se hluboko uvnitř jako ta pubertální rebelka, která si myslela, že ví všechno, ale ve skutečnosti se cítila docela jako malá holčička.

A jak jsem se cítila po narkóze? No, cítila jsem se jako ta největší rošťanda v ulici, která právě prospala celou pyžamovou párty a zjistila, že vydala všechna svá nejhlubší tajemství na "Pravda nebo lež"! Trochu zmatená, ale dobře! A nakonec, tak jak jste v pohodě po pyžamové párty, budete i po narkóze.