Jak překonat strach z anestezie?

Rozumíme anestezii - proč bych se měla bát?

Anestezie je běžnou součástí mnoha lékařských zákroků a operací. Ale ať už jde o malý zákrok jako ošetření zubu, nebo větší operaci, strach z anestezie je více než pochopitelný. Často se lidé bojí neznáma, a anestezie je jedním z těch termínů, kterým mnozí nerozumí. Takže první krok k překonání tohoto strachu je pochopit, co anestezie je a jak funguje. Jako malá jsem se třeba bála, když mi dávali injekci. "Co když se nevzbudím?", ptala jsem se. Ale moje maminka, která je zdravotní sestra, mi trpělivě vše vysvětlila. A jak se říká, strach přichází z neznáma, takže pochopení toho, co se děje, je prvním krokem k překonání strachu.

Typy anestezie – co mi dají?

V závislosti na tom, co se chystáte podstoupit, lékaři mohou použít různé typy anestezie. Celková anestezie je ta, kterou lidé často znají z filmů - pacient je úplně "vypnutý". Místní anestezie, na druhou stranu, účinkuje jen na určitou část těla, zatímco jste stále vzhůru. Při sedaci jste rovněž vzhůru, ale pohodlně se cítíte a můžete si na nic nevzpomenout. A jak povím svému psu Jakešovi, když má jít k veterináři, může to být "jako když jsi na nejlepší šňupce v parku - vůbec tě to nebolí". Pamatujete na film Nemo Hledá se? Ano, je to tak trochu jako být v rustikalní říši jako Dory.

Krok za krokem - Co se stane před, během a po anestezii?

Jedním z klíčů k překonání strachu je znát očekávání. Co se s vámi stane před, během a po anestezii? První částí je příprava. Před anestézií vás lékaři proberou, aby zjistili vaše zdravotní problémy, alergie a jaké léky užíváte. Potom dostanete předanestezii, aby jste se cítili klidně a uvolněně. Během operace dohlíží na vás anesteziolog a monitoruje vaše životní funkce. Po probuzení vás převáží na oddělení, kde sledují, jak se z anestezie vzpamatováváte. Jsem si jistá, že Jakeš by to tady chtěl dodat: "A pak dostanete sušenku!". Podobně jako veterinář odměňuje mého psa po očkování, můžete se těšit na něco, co vám udělá radost po probuzení.

Váš tým pro anestezii - lidé, kteří se o vás starají

Strach z anestezie může být také zmírněn vědomím, že váš anesteziologický tým je velmi zkušený a odborně vyškolený profesionál. Váš tým se z vás stará od začátku do konce. Jsou tu, aby vám poskytli bezpečí a komfort během celého procesu. Já jsem měla štěstí, že když jsem musela podstoupit operaci, měla jsem skvělý tým, který se o mě staral. Byli tak přátelští a uklidňující, že jsem se cítila bezpečně. Bylo to jako být v rukou skvělého kadeřníka, který ví, co dělá... ale místo nového účesu se mi stalo, že jsem se probudila s appendicitou míň.

Rizika a vedlejší účinky - oč se obávat

Rozumět rizikům a vedlejším účinkům anestezie může také pomoci zmírnit strach. Ano, existují určitá rizika spojená s anestézií, ale většina z nich je velmi nízká. Můžete mít pocit nevolnosti nebo závratě po probuzení, možná budete nějakou dobu unavená. Ale váš anesteziolog vás bude monitorovat a bude připraven na jakékoliv problémy. Myslím, že je to trochu jako když jdu s Jakešem na procházku a on se snaží polknout nějakou sušenku... Možná se trochu zadusí, ale já jsem tam, abych ho Vyklubala. Taktéž je s anestezií, lékaři jsou tu, aby vás zvládli.

Nápady a strategie k překonání strachu - jak na to?

Strach z anestezie je reálný a je to něco, s čím se mnoho lidí musí vyrovnat. Ale stejně jako s jakýmkoliv strachem, existují způsoby, jak ho překonat. Cvičení, jóga a meditace vám mohou pomoci udržet klid. Mluvte se svými lékaři, pokládejte otázky a informujte se. Máte na to právo a znát odpovědi může výrazně pomoci zmírnit vaše obavy. Připravte se dobře na den anestezie - zajistěte si odvoz domů a někoho, kdo vám pomůže s vaší domácností nebo domácími mazlíčky (jako je můj Jakeš) po proceduře. A konečně, pamatujte si, že strach je normální. Je v pořádku se bát. Ale s připraveností a vědomostmi můžete tento strach překonat.