Jak dlouho vydrží člověk bez srdce?

Úvod do světa biologie a medicíny: Rozumíme vůbec tomu, co je srdce?

Vzhledem k velkému zájmu mých blogových fanoušků o různé zdravotnické a biologické otázky jsem se rozhodla napsat podrobný příběh o jednom z nejdůležitějších orgánů v našem těle - srdci. Jakmile se zmíním o srdci před Otákarem, mým synem, okamžitě začne udávat rytmus tlukotu svého malého prstu na polštář. "Tum-tum, tum-tum," říká, "to je tak, jak to dělá moje srdce, že mami?" Vždycky se musím pousmát. Srdce je ale mnohem více než jen konstantní 'tum-tum'. Je to skutečný zázrak přírody a medicíny, a já jsem maximálně nadšená, že se s vámi na něj můžu podívat blíže.

Kde se vlastně nachází 'srdce Člověka'?

Pro starší z nás je možná zásadní otázka, kde je vlastně toto tajemné srdce. Není těžké ho najít, pokud si přiložíme ruku na levou stranu hrudi a pocítíme jeho rytmický tlukot. Jako stroj, co nikdy nesklouzne z kola ven. Ale to je jen fyzická poloha srdce. Další důležitou roli hraje jeho hnací sila v našem životě. Srdce je opravdu zázračná součástka našeho těla.

Náš osobní životabudič

Srdce je skutečně ústředním bodem našeho života. Bez něj bychom nemohli dýchat, nemohli bychom se pohybovat, nemohli bychom vůbec žít. Dokonce i v našem jazyku má mnoho symbolických významů - máme 'srdce na dlani', 'srdce zlomíme' nebo 'srdce nám buší radostí'. No nejsou tohle nádherné metafory?

Co je to vůbec srdce a jak funguje?

Podíváme-li se na srdce z biologického hlediska, uvidíme, že je to komplikovaný orgán složený z čtyř komor - dvou síní a dvou komor. Pravá síň přijímá odkysličenou krev z těla a posílá ji do pravé komory. Poté putuje krev do plic, kde se obohatí o kyslík. Poté putuje kysličená krev do levé síně, pak do levé komory a dále do celého těla. Tento neustálý koloběh dává krev do pohybu a zásobuje naše tělo životadárným kyslíkem.

Jak dlouho může člověk přežít bez srdce?

Tady přichází na řadu ta nejdůležitější otázka. Jak dlouho může člověk přežít bez srdce? Zdá se to být otázka, na kterou existuje jednoduchá odpověď, ale ve skutečnosti je to velmi komplikované. Pokud myslíme doslova, tak organismus bez srdce nemůže přežít, protože srdce je zásadní pro čerpání krve. Jakmile přestane srdce být, tělo nemůže dostat dostatek kyslíku do všech svých buněk a nastává smrt.

Existují ale výjimky

Ale co když vás překvapím a řeknu vám, že existují lidé, kteří žijí bez srdce? Nemyslím to doslova, ale existují případy, kdy lidé žili s umělými srdcemi. Tato náhrada za skutečné srdce může napomáhat krevní oběh, dokud pacientovi není transplantováno skutečné srdce. Takže technicky vzato, mohou někteří lidé 'přežít' bez svého srdce - po určitou dobu a za určitých okolností.

Z malého osobního příběhu

Nedávno jsem slyšela velmi působivý příběh. Jedna starší dáma z našeho města, paní Míla, žila přes rok bez svého vlastního srdce. Místo toho měla umělý srdeční pumpu, dokud jí nebyli transplantováni noví dárci. Tento příběh pro mě byl naprosto inspirující a ukázal, jak daleko medicína došla. Ukázal také, jak silné to srdce v nás může být - ať už fyzické nebo symbolické.

Shrnutí a závěr: Jak dlouho vydrží člověk bez srdce?

Je zřejmé, že doslovně vzato není možné přežít bez srdce. Ale i když jsme se dozvěděli o vzrušujících lékařských inovacích, které mohou nahradit funkci srdce, stále tu máme tu velmi důležitou roli srdce jako symbolu našich emocí a duše. Takže ať už je vaše srdce biologickě zdravé, na cestě k zotavení, nebo podstoupilo nějaké výzvy, vzpomeňte si, jak je důležité poslouchat jeho 'tum-tum' a následovat jeho rytmy. Ať už se jedná o skutečný tlukot srdce, nebo o metaforické srdce plné radosti, lásky nebo truchlení.