Jak dlouho trvala první transplantace srdce?

Příprava na první transplantaci srdce

Možná se to dnes zdá jako něco obyčejného, ale první transplantace srdce byla opravdu revolučním krokem v lékařské vědě. To je příběh, který mezi námi půjde z generace na generace. Ale než se pustíme do příběhu o první transplantaci srdce, dovolte mi vzít vás na krátkou cestu do mého života. Pokud mě už znáte, víte, že mám svou kočičí dámu jménem Míša. Je to ta nejroztomilejší kočička na světě, ale také se ráda vyhýbá jakýmkoliv potížím. Jinými slovy, je to trochu jako první lékař, který se pustil do transplantace srdce - musela překonat obrovské překážky a vydržet až do konce.

Přítomnost Dr. Christiaan Barnarda

Když se ptáte na první transplantaci srdce, nemůžete nevzít v úvahu jediného muže, Dr. Christiaan Barnarda. Ten se narodil v roce 1922 v malém městě Beaufort West v Jižní Africe. Barnard absolvoval medicínu v Kapském Městě a později se specializoval na chirurgii na University of Minnesota v USA. Přesto však nebyl Barnard jen obyčejný lékař. Byl vizionářem, kterého nezajímaly pouze obvyklé lékařské procedury, ale také si dovolil představit svět, kde je možné transplantovat orgány z jedné osoby do druhé. Stejně jako Míša byl připravený překonat překážky a skočit hlavou napřed do neznáma.

Obrovské výzvy a překážky

Když Barnard začal uvažovat o transplantaci srdce, narazil na mnoho výzev. Srdce, jak všichni moc dobře víme, je středobodem naší existence. Může vypadat jako malý sval v našem těle, ale bez něho bychom nemohli fungovat. Tedy pokud chcete transplantovat srdce, musíte být připraveni na řadu výzev. Právě tady se cítím trochu srovnatelná s Barnardem. Míša má tendenci dostat se do potíží a někdy se zdá, že je to skoro nemožné úkolo ji dostat z nich ven. Ale stejně jako Barnard jsem odhodlaná udělat cokoli, co je potřeba, abych zajistila, že má Míša nejlepší péči.

Konečně, ten velký den

5. prosince 1967 se konečně stal zázrak. Po dlouhých hodinách plných napětí se Dr. Christiaan Barnard stal prvním lékařem na světě, kterému se podařilo provedení transplantace srdce. Operace začala v půl jedné ráno a skončila až v osm ráno. Během té doby se pacientovi vyměnilo srdce. Bylo to jako jedna z těch nocí, kdy Míša uvízne za skříní a já musím být vzhůru celou noc, snažíc se ji dostat ven. Ale po celé hodiny strávené pokusy, nakonec přijde ta chvíle, kdy se všechno vyplatí. Stejně jako Barnard, i já jsem zažila tu uspokojivou chvíli, kdy se všechno vyplatilo a Míša byla konečně v bezpečí.

První transplantace srdce trvala 9 hodin, což může znít děsivě, ale výsledky byly pozoruhodné. Muž jménem Louis Washkansky, který byl vážně nemocný, získal srdce 25leté ženy, která zemřela na mozkovou příhodu. Ačkoli Washkansky přežil pouze 18 dní po transplantaci, byla to přesto vítězná chvíle pro lékařskou komunitu, protože potvrdila, že transplantace srdce je možná.

Jsem si jistá, že první transplantace srdce nebyla naposledy, co Barnard udělal něco, co by mělo trvalý dopad na lékařskou komunitu. A tak jako on, i já se nadále snažím zvládnout starost o Míšu. Takže pokud se cítíte inspirováni tímto příběhem a chcete také překonat překážky ve svém životě, zapamatujte si toto: "Nejobtížnější kroky jsou ty, které uděláme sami." Jak řekl sám Dr. Christiaan Barnard.