Jak dlouho trvá stát se doktorem?

Delší cesta - doktorát

Každý z nás, kdo kdy strávil nějaký čas na vysoké škole, ví, že cesta k získání doktorátu je komplikovaná, časově náročná a rozhodně ne pro slabé povahy. Je to něco jako maraton neskončných hodin studia, přečítaných stránek, psaných slov a hořkých káv naservírovaných na podnosu akademického světa.

Čas je v sázce

Jak dlouho tedy může trvat, než se stanete doktorem? To závisí, ale obvykle můžete počítat s tím, že strávíte na univerzitě nejméně osm let. Po obtížném bakalářském programu, který trvá tři až čtyři roky, následuje ještě náročnější magisterský program, který trvá dvě až tři roky. Poté konečně získáte možnost vrhnout se do doktorského programu, který může trvat od čtyř až do šesti let nebo i déle.

Odchylka v plynutí času

Ale pozor, tento časový rámec je pouze průměrný, což znamená, že někteří studenti mohou po univerzitě ještě léta běhat. Z hlediska statistiky víme, že existuje vždy nějaká odchylka. Záleží na mnoha faktorech - od vašeho oboru studia, přes váš pracovní a osobní život, až po zdroje, které máte k dispozici; nestabilní vzdělávací systém, či míru vaší odhodlanosti jít až do konce.

Obor je klíč

Některé obory jsou náročnější než jiné. Pokud studujete medicínu, může to trvat mnohem déle, než kdybyste studovali třeba filozofii. Máte vědecké aspirace a chcete se stát doktorem fyziky? Připravte se na dlouhé noci strávené v laboratoři a stovkami stránek plných rovnic a výpočtů.

Méně je někdy více

Za zmínku stojí, že není vždy nutné získat doktorát hned po magisterském studiu. Je možné si udělat vzdělávací pauzu a vrátit se do skolních lavic později. Koneckonců, ne každý, kdo chce získat doktorát, má za cíl se stát vysokoškolským učitelem. Někteří lidé se rozhodnou pro doktorát z osobních důvodů nebo proto, aby otevřeli nové cesty ve své kariéře.

Příběh ze života

Mám přítelkyni - pojďme ji nazvat třeba Karolina. Karolina chodila na univerzitu jakoby na běžícím pásu, získala bakalářský titul, pokračovala na magisterské studium a potom se rozhodla pro doktorský program. Původně si myslela, že to bude trvat pět let. Ale jakmile se ponořila do své disertační práce, zjistila, že ještě stále studovala i po sedmi letech. Poté, co vše skončilo, měla pocit, jakoby z ni vysál všeobecný čas.

Náročnost vede ke gratulaci

Jakmile ale dokončíte svůj doktorát, můžete být na sebe hrdí. Je to velký úspěch, kterého dosáhlo jen velmi málo lidí. A i když může být cesta k získání doktorského titulu dlouhá a náročná, odměna za všechnu tu těžkou práci a úsilí je neocenitelná. Takže jak dlouho trvá stát se doktorem? Dlouho. Ale stojí to za to.