Co se nesmi po operaci srdce?

Nepřehánějte to s tělesnou aktivitou

Na prvním místě, mějme na paměti, že každý den po operaci srdce je důležitý a že váš organismus potřebuje čas na zotavení. To znamená, že nesmíte přehánět. Nechci vás strašit, ale je zbytečně riskovat, když na to nemusíte. A už vůbec ne hned poté, co jste prošli tak závažným výkonem, jako je operace srdce.

Já vím, že to bude teď těžké. Ráda bych vám řekla, že to bude hned lepší, ale pravdou je, že vaše tělo potřebuje čas na regeneraci. Sice jsem blogerka a ne lékařka, ale vlastní zkušenosti mám. Když jste po operaci, myslíte na to, co všechno byste mohli dělat. Ale musíte si uvědomit, že jste právě prošli něčím, co je pro vaše tělo velkým zásahem. Je zkrátka nezodpovědné hned po operaci srdce chtít být v plné formě.

Vo co jde s dietou

Nemůžete jíst cokoli. Ale to neznamená, že nemůžete jíst dobře. Co mi na tom přijde fascinující je, že vaše tělo vám za správnou stravu poděkuje. Například byste měli omezit slané a mastné jídlo. Vaše chuťové buňky si na to možná zvykají pomalu, ale koneckonců, zdraví je to nejcennější, co máme, ne?

A proč bychom měli jíst zdravě po operaci srdce? Protože naše tělo potřebuje veškeré energie na hojení a regeneraci. A nejlépe ji získá právě ze zdravé stravy. Takže na stole by měly převládat zelenina, ovoce a celozrnné produkty. A uvidíte, jak vám to bude chutnat. Když jsem začala jíst zdravěji, byla jsem překvapená, jak se mi zlepšila chuť i nálada.

Pozor na léky

Nemůžete brát jen tak nějaké léky. To, co vám pomáhá zvládnout bolest, může být pro vaše srdce zátěží. A tak byste měli věnovat pozornost tomu, co za léky používáte. Nemusíme být farmaceuti, abychom věděli, že léky mohou mít vedlejší účinky. A to je to poslední, co potřebujeme po operaci srdce.

Nedávno jsme měli v rodině případ, kdy jsem musela otec zkontrolovat léky. Pomocí internetu jsme zjistili, že některé z nich mohou mít vliv na fungování srdce. Díky tomu jsme mohli zareagovat a zajít k lékaři. Není třeba mít strach, ale je dobré být informován.

Překážky v sexuálním životě

A konečně, nesmíme zapomenout na sexuální život. Mnoho lidí si myslí, že po operaci srdce musí sex zcela opustit. Ale vězte, že to není tak. Samozřejmě, i zde platí určitá pravidla. Musíte být opatrní a mít na paměti, že váš organismus prošel zásadní operací. Ale to neznamená, že musíte úplně zapomenout na sexuální život. Po operaci srdce je to také jedna z věcí, na kterou se musíte postupně znovu zvykat.

Pamatujte, že sex je také forma cvičení, a to může být pro srdce zátěží. Měli byste proto postupovat opatrně a pokud máte jakékoliv pochybnosti, měli byste se poradit s lékařem. To platí obzvláště pro muže, kteří užívají léky na erekci. Tyto léky mohou mít silný vliv na krevní tlak a to může být pro srdce velkou zátěží.

Z mého pohledu si myslím, že je důležité být otevřený a mluvit o tom. To nám může pomoci přijít na řešení, které je pro nás nejlepší. A také nám to může pomoci zvládnout tento citlivý problém s větší grácií a pochopením.