Co nejíst před operaci?

Proč je důležité mít prázdný žaludek před operací?

Vždycky jsem se ptala sama sebe, proč doktoři tak zdůrazňují, abychom před operačním zákrokem jedli co možná nejméně. Jaké to může být důležité pro výsledek mé operace, jestli si nebo ne dám ten oblíbený jogurt na snídani? Proč by neměl být můj žaludek před operací uspokojen a šťastný? A konečně jsem našla odpověď. Důležitost prázdného žaludku před operací spočívá v předcházení rizika aspirace. Aspirace je vdechnutí cizích částic, jako je jídlo nebo tekutiny, do dýchacích cest a plic. Když jsme pod anestézií, naše tělo ztrácí reflex ochrany dýchacích cest, což znamená, že se můžeme lehce udusit tím, co je v našem žaludku. Tudíž, aniž bychom chtěli, by nám ten jogurt mohl spíše uškodit než prospět.

Jak dlouho před operací by mělo být omezení na jídlo?

Dlouho jsem to brala jako dané, že před jakoukoli operací musíme být na lačno. Ale sama jsem se zeptala svého Tomáše, který je zdravotní sestra, jak dlouho před operací bych měla být bez jídla a on mi odpověděl, že mám přestat jíst 8 hodin před zákrokem. Proč? Protože většina jídla prochází žaludkem a dostane se do tenkého střeva během 6 až 8 hodin po jeho konzumaci. Takže pokud máte operaci naplánovanou na ranní hodinu, je pravděpodobné, že budete muset omezit jídlo už večeří den předtím. A pokud máte operaci naplánovanou na odpoledne, možná byste mohli mít lehkou snídani. Ale buďte opatrní: při plaňování svého jídelníčku před operací vždy konzultujte se svým lékařem!

Co byste měli a neměli jíst před operací?

Tomáš mi říkal o potravinách, které by byly dobré jíst před operací a potravinách, kterých by se měl pacient před operací vyvarovat. Všechno, co bezpečně a rychle projde naším zažívacím systémem, je skvělým jídlem před operací. A co víc, potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu jsou ještě lepší! dobré jídlo před operací mohou být třeba ovoce, zelenina, celozrnné produkty a bílkoviny jako je kuřecí maso, ryby a luštěniny. Na druhou stranu, by se měl pacient vyvarovat těžkých jídel, pomalých trávicích potravin jako jsou tuky a produkty s vysokým obsahem vlákniny jako je ořechy a semínka. A nepochybně musí zcela vyloučit alkohol a kávu, neboť dehydratují tělo.

Co se stane, když nebudu dodržovat dietní omezení před operací?

Někdy může být těžké odolat touze po dobrém jídle, zvlášť když jsme nervózní z nadcházející operace. Ale uvědomme si, co se může stát, pokud nebudeme dodržovat doporučenou dietu před operací. Mohou nastat komplikace, které mohou vést až k odložení operace. Může dojít k vážným zdravotním problémům, jako je aspirační pneumonie, která je zapříčiněna vdechnutím potravy do plic. A dokonce může dojít k trvalému poškození zdraví a zhoršení celkové fyzické kondice. Místo toho, aby operace byla opožděná nebo komplikovaná, je mnohem lepší dodržet několik dní přísnou dietu a pak se vrátit k normálnímu stravování, jakmile to bude možné.

V závěru bych chtěla dodat z vlastní zkušenosti, že i když je představa přísné diety a nuceného hladovění před operací nepříjemná, je mnohem lepší nechat si případně na později tu oblíbenou večeři nebo snídani a zajistit tak, že operace proběhne v pořádku. Přece jen, zdraví je to nejcennější, co máme.