Jak dlouho vydrží srdce mimo tělo?

Záhada začíná: Co to vlastně je srdce?

Pokud budu upřímná, srdce pro mě nikdy nebylo jenom kusem masa v těle. Vždycky jsem ho viděla jako centrum našeho bytí, jakoby mělo svůj vlastní malý mozek. Je to ten důvod, proč když jsme zamilovaní, mluvíme o "srdci plném lásky"... nebo když jsme smutní, říkáme, že máme "zlomené srdce". Ale nechme teď stranou posprávky a pojďme se podívat, co to koronární bicí strojek opravdu je.

Srdce je nepřetržitě pracující sval, který za den vykoná přes 100 000 kontrakcí a za celý život udeří velmi, velmi, opravdu obrovsky velké množství krát. Myslím, že je to docela úžasný úkol pro něco, co je velké jako naše pěst. A co je ještě úžasnější, je to, že když je srdce mimo naše tělo - například pro transplantaci - může těch úderů přetrat ještě dost dlouho.

Jak dlouho to srdce vydrží?

Jestliže jste někdy sledovali lékařský seriál (a buďme upřímní, kdo z nás to neudělal), třeba jste viděli tu scénu, kdy vezou srdce v ledničce přes celou nemocnici. Takové situace se dějí ve skutečném životě, víte? Ale možná jste se v té chvíli zapochybovali, jak dlouho může srdce vydržet mimo tělo.

Odpověď na tuto otázku je složitější, než byste si možná mysleli. Všechno závisí na podmínkách. Teoreticky, pokud je srdce chlazeno a dodáváno kyslíkem, může vydržet až 4 až 6 hodin. Upřímně řečeno, 4-6 hodin je něco jako skvost v medicíně. Jde o čas, kdy může srdce stále být použitelné pro transplantaci. Je ale potřeba připomenout, že se potom musí rychle přepravit do nového těla.

Tajemství transplantace

Další otázkou je, jak tedy srdce udržujeme funkční. Jak překleneme tu dobu, než se dostane do nového majitele? Tím, že ho umístíme do přístroje zvaného "ex vivo". Zjednodušeně řečeno, jde o přístroj, který poskytuje srdci kyslík a nutrienty, které potřebuje k tomu, aby mohlo bít. To může znít trochu jako scénář z nějakého sci-fi filmu, ale je to skutečnost.

Co je na tom nejzajímavější, je to, že díky tomuto přístroji může být srdce "živé" mimo tělo až desítky hodin. Ale pozor - i když je srdce "živé", neznamená to, že je plně funkční. Funguje jen na základní úrovni. Nevytváří třeba krevní tlak ani nevyživuje další orgány, jak by to dělalo v těle.

Vědecký pokrok je zázračný

Pokud mě poznáte, víte, že jsem věčný optimista. A když vidím, jak daleko jsme pokročili v oblasti medicíny, opravdu mi to dává naději. Transplantace srdce je doslova zázrak. To, že můžeme vzít něco tak citlivého a složitého jako je srdce a přenést je z jednoho těla do druhého je prostě úžasné. A to ani nemluvím o tom, kolik životů tímto způsobem zachráníme.

V minulosti bylo po odstranění srdce nutné jej rychle transplantovat. Co se změnilo? Technologie. Nové technologie umožňují lékařům delší čas na transplantaci s okamžitým pozitivním vlivem na výsledky pacientů. Pro mne je to nesmírně fascinující a já doufám, že moje nadšení sdílíte.

Osobní příběh - malý zázrak jménem Urban

Pamatuji si, když jsem byla těhotná s naším synem Urbanem. Poprvé jsem slyšela jeho malé srdíčko bít při ultrazvukovém vyšetření. Byl to zvuk plný života a naděje. V tu chvíli se mi vlily do očí slzy štěstí. Mám pocit, že té magie srdce opravdu chápu.

Představte si malé srdce, které bije v těle, které se teprve formuje. Je to zázrak života, který se odehrává přímo před našimi očima. A to je to, co je na srdci tak fascinující - jeho schopnost bít, i když je odstraněno z těla, nás jednoduše připomíná jaký zázrak je to být naživu.

Závěrečné reflexe

Můžeme najít spoustu vědeckých odpovědí na otázku, jak dlouho může srdce bít mimo tělo. Ale pro mě osobně, tato otázka přináší ještě hlubší přemýšlení. Myslím, že mi to připomíná, jak jsme jako lidé propojeni, nejen s našimi těly, ale i se světem kolem nás.

Doufám, že vás tento článek inspiroval k zamyšlení nad zázrakem, kterým naše srdce je. A možná příště, když uvidíte někoho, kdo se srdcem usmívá, budete si umět ještě více vážit toho, co to znamená.